Fundacja Będzie dziko powstała 7 września 2020 roku, jest efektem siedmioletnich działań nieformalnej grupy Społecznych Strażników Drzew w Rzeszowie. Przez dotychczasowy okres funkcjonowania zajmowaliśmy się wieloma problemami z zakresu ustawy o ochronie przyrody, a ściślej drzew. Miesięcznie odbieramy kilkanaście sygnałów z różnych rejonów województwa Podkarpackiego w sprawie zieleni wysokiej. Jako Strażnicy Drzew, a później Fundacja Będzie dziko w latach 2018 – 2021, przygotowaliśmy kilka edycji wystawy fotograficznej o drzewach pt. „Piękne i okaleczone”, prezentowane na rzeszowskich bulwarach i parkach, szacujemy, że obejrzało ją łącznie około 20 000 osób.
Zrealizowaliśmy i rozliczyliśmy kilka projektów min. „Drzewa Sędziwe w Rzeszowie” (Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny). Fundacja Batorego w ramach akcji „Masz Głos” nagrodziła nas w 2020 roku wyróżnieniem, a w 2021 zostaliśmy nominowani do nagrody „Super Samorząd”. Z Fundacją Będzie dziko współpracuje kilka osób, a działalność koordynuje pięcioosobowy zespół, w tym dwie osoby po wielu kursach i szkoleniach w zakresie dbania o drzewa, legitymując się posiadaniem Certyfikatu Inspektora Drzew Instytutu Drzewa z Wrocławia.
W 2024 roku zrealizowaliśmy, razem z Fundacją Semena Oblomeia z Kijowa projekt „STARE DRZEWA W POLSCE I NA UKRAINIE: TAM, GDZIE PRZETRWAŁA DZIKA PRZYRODA” (“ANCIENT TREES IN POLAND AND UKRAINE: WHERE THE WILD NATURE PERSISTS”), sfinansowany z Funduszu Regionalnego Aktywni Obywatele (umowa IDR47_AOFR), w którym zorganizowaliśmy 2 międzynarodowe, sześciodniowe warsztaty dot. drzew sędziwych, jedne w Rozdole w Ukrainie, a drugi w Rzeszowie. Zrealizowaliśmy również projekt „Dziki rozwój czy nowoczesna dzikość?”, sfinansowany w ramach Podkarpackiego Funduszu Rozwoju, realizowanego przez Fundację Fundusz Lokalny SMK, w którym wspólnie z grupa nieformalną „Obywatelski Komitet Lisia Góra” prowadziliśmy kampanie medialną o zachowanie aktualnego stanu rezerwatu Lisia Góra i sąsiadującego z nim Obszaru NATURA 2000, w wyniku którego powstała m.in. strona:
W ramach tej akcji zorganizowaliśmy 4 spotkania z mieszkańcami, naukowcami, samorządowcami i urzędnikami UM Rzeszowa.
Fundacja będzie dziko od wielu lat rozpoznawalna jest w Rzeszowie i na terenie Podkarpacia. Uczestniczymy na bieżąco w wielu działaniach związanych z zadrzewieniami, konferencjach, obserwujemy badania instytucji zajmujących się tematyką zieleni miejskiej, a szczególnie dendrowlory. Dwie osoby z Fundacji Będzie dziko jest członkami: Federacji Arborystów Polskich i Polskiego Związku Dendrologicznego. Stale współpracujemy z licznym gronem ekspertów i naukowców w Polsce. Wspieramy instytucje Rzeszowa np. Zarząd Zieleni Miejskiej, Miejski Zarząd Dróg, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Wydział Klimatu i Środowiska w działaniach związanych z dobrostanem drzew i bezpieczeństwem mieszkańców wokół nich. Posiadamy stały kontakt z wieloma mieszkańcami w różnych rejonach miasta, którzy są zsieciowani w ramach koncepcji Społecznych Strażników Drzew. Współpracujemy z lokalnymi organizacjami min. Stowarzyszeniem EKOSKOP, Stowarzyszeniem Pro Carpathia, grupą nieformalną Stacja Dziki Rzeszów i w mniejszym stopniu z innymi np. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, Ligą Ochrony Przyrody itp. Rozwijamy współpracę z miejscowymi uczelniami i placówkami kultury: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Uniwersytet Rzeszowski, Osiedlowy Dom Kultury 1000-lecia.
Od niedawna, za sprawą Klubu Seniora przy Osiedlowym Domu Kultury 1000-lecia, pojawiła się również tematyka senioralna, gdzie zorganizowana została w 2023 r. pogadanka o rzeszowskich drzewach i ich potencjale historycznym. Wówczas przeprowadziliśmy w ramach projektu „Drzewa Sędziwe w Rzeszowie” (Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny), konkurs skierowany min. do seniorów o ich osobistych historiach związanych z drzewami z najbliższego otoczenia (zamieszkania). W kwietniu 2024 r, zorganizowane zostało spotkanie w Klubie Seniora przy Oddziale PTTK Rzeszów i tam narodził się pomysł organizacji spacerów wśród okazałych drzew miasta. W dyskusjach z Przewodniczącą Rzeszowskiej Rady Seniorów, powstał zarysy projektu, na który, jak na razie nie udało nam się zdobyć środków do realizacji.
Skłaniamy się do rozpowszechniania poznawczych, terapeutycznych i prozdrowotnych funkcji zieleni miejskiej w najbliższym otoczeniu mieszkańców miasta. Z szczególnym ukierunkowaniem do grup narażonych na dysfunkcje. To nowy etap w rozwoju Fundacji Bedzie dziko.
